Tadici, nemulţumit după prima victorie a sezonului: „Am făcut un joc slab”

HC Zalău a obţinut duminică prima victorie a sezonului, însă jocul echipei a fost destul de modest, managerul Gheorghe Tadici fiind nemulţumit la finalul partidei

Etapa a III-a din Liga Naţională de handbal feminin a însemnat şi primul succes din actualul sezon pentru formaţia pregătită de Gheorghe Tadici, însă jocul handbalistelor zălăuane nu a fost cel pe care şi l-au dorit spectatorii şi conducerea. HC Zalău a câştigat cu scorul de 27 – 25 partida disputată duminică, în faţa nou-promovatei CS Mureşul Târgu Mureş. Zălăuancele au avut un început bun, ducându-se la patru goluri avans în minutul nouă, când tabela arăta scorul de 5 – 1. Oaspetele s-au apropiat la două goluri în minutul 20, scorul devenind 10 – 8, dar Ciuciulete şi compania au refăcut diferenţa de patru goluri spre finalul primei reprize. 15 – 11 pentru HC Zalău a arătat tabela în minutul 28, însă la vestiare s-a intrat cu avans de trei goluri, 15 – 12.
Începutul reprizei secunde a fost al oaspetelor, echipa din Târgu Mureş restabilind egalitatea la 16 în minutul 39, după un joc modest practicat de formaţia zălăuană. Formaţia de la poalele Meseşului a revenit în joc, iar în minutul 54 conducea cu 27 – 22. Până la final, Zalăul nu a mai reuşit să înscrie, în timp ce oaspetele au punctat de trei ori, apropiindu-se la două goluri pânp la final.
„Un joc slab făcut de echipa noastră, mai ales după minutul 20, în faţa unei echipe luptătoare, care a venit să-şi vândă scump pielea. Este inexplicabilă atitudinea unor jucătoare, care se pretind handbaliste de echipa naţională, gen Crina Pintea sau Diana Puiu. Ştiam că la nivelul porţii avem probleme, fiindcă avem doi portari accidentaţi, însă dinamica jocului în atac şi apărare a avut mult de suferit din cauza jocului static al liniei de nouă metri, dar şi a jucătoarelorde semicerc. Una pregătim la antrenament, altceva se joacă. În aceste condiţii am dat aripi echipei vizitatoare. Acestea sunt consecinţele când ai impresia că meciul e câştigat doar dacă intri pe teren. Vom analiza situaţia, iar în perioada următoare s-ar putea să aducem câteva jucătoare, iar altele să plece, care nu sunt croite pentru a face performanţă. Când ieşi de pe teren, trebuie să fii cu conştiinţa împăcată că ai făcut totul pentru a obţine victoria”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul partidei de duminică.
În urma acestei victorii, formaţia zălăuană a urcat pe locul opt în clasament, iar duminică va întâlni tot pe teren propriu CSM Unirea Slobozia.
Rezultatele etapei a III-a: HC Zalău – SC Mureşul Tg. Mureş 27 – 25, CSM Unirea Slobozia – HC Dunărea Brăila 27 – 29, CSM Ploieşti – HCM Roman 22 – 23, Universitatea Neptun Constanţa – ASC Corona Braşov 18 – 21, SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea 24 – 18, CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare 28 – 32. Partida dintre Universitatea Alexandrion Cluj şi CSM Bucureşti se dispută în această seară.
1. ASC Corona Braşov 3 3 0 0 86 – 59 9p
2. HCM Baia Mare 3 3 0 0 94 – 69 9p
3. HC Dunărea Brăila 3 3 0 0 98 – 73 9p
4. CSM Bucureşti 2 2 0 0 60 – 37 6p
5. SCM Craiova 3 2 0 1 67 – 68 6p
6. HCM Roman 3 1 1 1 70 – 73 4p
7. „U” Neptun Constanţa 3 1 0 2 76 – 74 3p
8. HC Zalău 3 1 0 2 69 – 84 3p