Meci captivant: CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS2 UKRO Baia Mare 3-1 (-17, 23, 13, 24)

Juniorii şimleuani au obţinut o victorie de prestigiu, a treia în acest tur de campionat, în urma unui meci greu, dar captivant, după o oră şi 32 de minute. Ai noştri s-au cam precipitat la începutul partidei, chiar dacă a existat un echilibru evident în jocul ambelor formaţii. 6-6, 10-10 şi 17-16 pentru gazde. Finalul primului set a fost unul în forţă al oaspeţilor, cu o serie de nouă puncte, pe serviciul lui Rafel Berci şi acţiunile celor din linia întâi: Gelu Marian, Felix Dănuţ şi Bogdan Nemeş, câştigând cu scorul de 25-17. După 21-12, în actul al doilea, se părea că băimărenii se îndreaptă spre o victorie categorică, în trei seturi. N-a fost să fie…De la 22-15 pentru maramureşeni, sălăjenii au reuşit opt puncte la rând (!), când servea Preda, iar la fileu se găseau: Ardelean, Lazăr şi Ivan., câştigând la limită: 25-23. Cel de-al treilea parţial a fost la discreţia localnicilor, care, după 4-0, 9-4, 14-7, au dat un adevărat „recital” voleibalistic: de la 16-12, la al doilea T.O. tehnic, au ajuns la 24-12 (!), când Ivan (cel mai bun de pe teren) a reuşit, din serviciu, patru „aşi” şi doi „semiaşi” la rând (!). Aşa s-au impus ai noştri cu scorul de 25-13. Setul al patrulea a fost unul de luptă acerbă pentru puncte. După trei sferturi de dominare a gazdelor (4-2, 16-10, 19-14), oaspeţii s-au apropiat la un punct (18-19), urmând patru egalităţi de scor. În final, şimleuanii şi-au adjudecat setul în prelungiri: 26-24.
Şimleu Silvaniei: Adrian Preda, Gheorghe Negrean, Cristian Lazăr, Sergiu Ivan, Dacian Ardelean –cpt. şi George Sîrbu. Prezenţi: Ovidiu Faragău, Marius Grecu, Ionuţ Moisi şi Raul Pop. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.
Baia Mare: Felix Dănuţ, Bogdan Nemeş, Haidu Norbert (Andrei Şimon), Iakab Norbert, Rafel Berci – cpt., Gelu Marian (Claudiu Goteciuc, Adrian Filip, Robert Silaghi) şi Andrei Jurjan – libero. Prezent: Nicu Filip. Antrenor: Virgiliu Rău.
Au arbitrat bine: Petru Pop – principal (Oradea), Viorel Lucaciu – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Gheorghiţă Mitraşca şi Mircea Temian – asistenţi (ambii din Zalău).