Șimleuan reținut de polițiști după ce a încălcat ordinul de protecție

Un șimleuan în vârstă de 47 de ani a fost reținut luni de către polițiști pentru 24 de ore și este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere și încălcare a ordinului de protecție. Acestuia i-a fost emis de către Judecătoria Șimleu Silvaniei ordinul respectiv în luna noiembrie a anului trecut. În urma cercetărilor efectuate de oamenii legii, bărbatul în cauză nu ar fi respectat măsurile impuse prin acesta.

În fapt, timp de două luni, în perioada 21 ianuarie – 22 martie, acesta ar fi depășit perimetrul stabilit de către instanță (4 acte materiale). Mai mult, bărbatul ar fi întrerupt conexiunea prin extragerea cartelei SIM din telefonul alocat și ar fi distrus brățara de monitorizare prin tăiere. În acest fel, au fost generate și transmise mai multe alerte către dispeceratul S.I.M.E.

Bărbatul a fost condus și predat reprezentanților Centrului de Reținere și Arestare Preventivă Bihor. În următoarea perioadă, acesta va fi  prezentat magistraților pentru dispunerea altor măsuri preventive. Cercetările sunt continuate de polițiști, în vederea documentării întregii activități infracționale.

Leave a Comment