Au convins, dar n-au învins

CS Oşorhei – FC Zalău 1 – 0 (1 – 0)
A marcat: Daniel Lupşacu (min. 20)

FC Zalău a pierdut la limită, scor 0 – 1 în ultima deplasare a turului, în faţa formaţiei bihorene, CS Oşorhei. Echipa zălăuană a evoluat însă mai bine de o oră în inferioritate numerică, după ce Gheorghe Bulz a văzut al doilea galben. Din minutul 25 al meciului, antrenorul Marius Paşca nu a mai putut conta nici pe Viorel Ionaşcu, acesta fiind nevoit să părăsească terenul după ce fusese grav accidentat.
Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin Daniel Lupaşcu, care l-a învins pe Claudiu Chiş cu un şut din interiorul careului, după o centrare venită de la Lukacs Raymond.
Imediat după gol, bihorenii sunt aproape de 2 – 0, dar Claudiu Chiş are un reflex foarte bun la lovitura de cap a lui Lukacs Raymond.
Deşi evolua în inferioritate numerică, FC Zalău a ieşit foarte determinată de la vestiare, reuşind să controleze jocul în cea mai mare parte a reprizei secunde. Din păcate, desele ocazii avute de echipa zălăuană, cele mai mari aparţinându-i atacantului Teglaş, nu au putut fi fructificate, iar FC Zalău pierde nemeritat în ultima deplasare.
„Păcat că am pierdut. Am jucat din minutul 30 în inferioritate numerică şi, chiar şi în aceste condiţii, am avut multe ocazii de a marca. Din păcate, ne lipseşte eficacitatea la finalizare. Totuşi, sunt mulţumit de jocul băieţilor, având în vedere că mai bine de ooră am jucat în inferioritate numerică şi nu am primit gol”, ne-a declarat antrenorul Marius Paşca.
CS Oşorhei: Sălăjan – Ştefănuţ, Pop, Tăut, Cura, Magda, Todea (min. 46, Ban), Pereţ (min. 56, Pintea), Galea (min. 85, Fitero), Raymond (min. 72, Briciu), Lupaşcu. Antrenori: Cosmin Bodea şi Nicolae Petre
FC Zalău: Chiş – Lung (min. 72, Jula), Cosma, Bulz, Negrean, Bode, Sabou, Maior (min. 58, Teglaş), Ionaşcu (min. 27, Ţiriac), Trip, Dumiter (min. 46, Cornaci). Antrenori: Marius Paşca şi Cristian Oros.