Sălăjenii, pe podium la Semimaraton Porolissum

Semimaraton Porolissum a pus Sălajul pe harta alergărilor montane, evenimentul având loc sâmbătă, 12 octombrie. Aproximativ 500 de sportivi amatori și profesioniști au participat la competiție, iar cei mai buni au fost premiați. La cursa de 23 de kilometri, categoria femei, locul I i-a revenit sportivei Torok Ibolya care a obținut timpul de 2h, 2 m și 47 s. Pe locul II s-a clasat sălăjeanca Ioana Azimi Anaraki – STG Zalău (2h, 5 m și 12 s), iar pe locul III s-a poziționat zălăuanca Adina Fazacaș cu timpul de 2h, 7, 37 s. Proba de 12 kilometri a fost câștigată de Nicoleta Sasu, sportivă legitimată la ACS Athletic Târgu Lăpuș, cu timpul de 57 minute și 41 de secunde. Pe locul II s-a clasat Camelia Vlaicu, timpul obținut de sălăjeancă fiind de 1h, 10m și 29 s. Pe locul III s-a poziționat Andrea Chiorean cu timpul de 1h, 11 m și 17 s. La  proba de 1,6 kilometri, cursă destinată copiilor, primul loc i-a revenit alergătoarei Oana Marian cu timpul de 9 minute și 4 secunde. Următoarele două locuri au fost ocupate de Sorana Pușcaș cu 9 minute și 35 de secunde, respectiv Izabellei Maier cu 10 minute și 32 de secunde. La băieți, în cursa de 23 de kilometri, locul I a fost ocupat de Stelian Alin Danciu, sportiv originar din Sălaj, cu timpul de 1 h, 45 m, 43 s. Locul II a fost ocupat de Cosmin Pașca, zălăuanul care coordonează STG Zalău, cu timpul 1h, 46 m, 10 s. Locul III i-a revenit sportivului Teodor Ibănescu, timpul său fiind de 1h, 46 m, 31 s. În cursa de 12 kilometri, primele trei poziții au fost ocupate de Tudor Șevciuc (45 m, 56 s), Miklos Artur (50 m, 30 s) și de Alexandru Fodu (50 m, 59 s). În proba rezervată copiilor, cea de 1,6 kilometri, primii trei clasați au fost: Robert Todoran (8 m, 4 s), Ștefan Hideg (8 m, 5 s) și Mateo Ghile (8 m, 5 s).

One Thought to “Sălăjenii, pe podium la Semimaraton Porolissum”

1. […] III s-a poziționat zălăuanca Adina Fazacaș cu timpul de 2h,… Articolul Sălăjeni, pe podium la Semimaraton Porolissum apare prima dată în Magazin Sălăjean. Citeste mai […]