Învinsă în primele patru amicale disputate în această vară, SCM Zalău a arătat o cu totul altă faţă miercuri după-amiaza, în primul meci oficial al sezonului. Formaţia de la poalele Meseşului a dispus cu 4 – 0 de CSM Olimpia Satu Mare, în cadrul turului 2 al Cupei României, într-un meci disputat pe Stadionul „Daniel Prodan” din Satu Mare.

Jucătorii antrenaţi de Cristian Lupuţ au deschis repede scorul, după 12 minute, prin bosniacul Dejan Uzelac, acesta fiind şi scorul primei părţi, 1 – 0 în favoarea echipei zălăuane. După revenirea de la cabine tot Zalăul a fost echipa mai prezentă în joc, iar în minutul 52, Răzvan Matiş a majorat avantajul formaţiei noastre. Acelaşi Matiş a mai înscris o dată în minutul 75, reuşind să-l învingă pe fostul portar al Zalăului, Bogdan Miron, cu un şut de la aproximativ 60 de metri. Zarurile erau aruncate, însă, până la finalul partidei, Zalăul a mai marcat o dată prin Gabriel Fulga, în minutul 89.

„Este o victorie importantă şi de moral pentru noi. Am avut stabilit un program de pregătire, iar în amicale nu ne-a interesat rezultatul, fiindcă mi-am dorit să văd toţi jucătorii la muncă. Cei noi s-au integrat bine în echipă şi pot spune că mă declar mulţumit de evoluţia echipei în jocul de miercuri, chiar dacă mai avem mult de muncă pentru a presta jocul pe care mi-l doresc”, ne-a declarat antrenorul Cristian Lupuţ.

În urma acestei victorii categorice, SCM Zalău obţine calificarea în turul trei al Cupei României, meciurile din această fază fiind programate în data de 14 august.

SCM Zalău: David Poptean – Cătălin Stoica, Samuel Zimţa (min. 81, Andrei Jula), Alex Cherecheş, Vlad Fărcăşan, Alex Negrean (min. 64, Alex Mogoş), Dejan Uzelac, Răzvan Matiş, Cosmin Meşter (min. 64, Adrian Niţă), Luca Nagy (min. 81, Tudor Telcean) şi Stefan Nikolic (min. 77, Gabriel Fulga). Antrenor principal: Cristian Lupuţ. Preparator fizic: Sergiu Moga

One Thought to “În amicale mieluşei, în oficiale zmei. SCM Zalău a câştigat la pas primul meci oficial al sezonului”

1. […] 1 – 0 în favoarea echipei zălăuane. După revenirea… Articolul În amicale mieluşei, în oficiale zmei. SCM Zalău a câştigat la pas primul meci oficial al sezo… apare prima dată în Magazin Sălăjean. Citeste mai […]