Sălăjeanul Alexandru Bologa, campion mondial la judo

Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa a câștigat miercuri, 23 august, locul I și medalia de aur la Campionatul Mondial de Judo pentru nevăzători, competiție desfășurată în Marea Britanie, impunându-se la categoria 73 de kilograme. Sportivul este antrenat de Gergely Tamas. Anul trecut, Alexandru a fost medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo și a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Este născut în localitatea sălăjeană Derșida, comuna Bobota, și este o persoană cu deficiențe de vedere. De-a lungul anilor, sportivul a obținut nenumărate titluri de campion în competiții destinate persoanelor cu deficiențe de vedere.

2 Thoughts to “Sălăjeanul Alexandru Bologa, campion mondial la judo”

1. […] Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa, a câștigat miercuri, 23 august, locul I și medalia de aur la Campionatul Mondial de Judo pentru nevăzători, competiție aflată în desfășurare în Marea Britanie. Sportivul este antrenat de Gergely Tamas. Anul trecut, Alexandru a fost medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo și a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Alexandru Bologa s-a impus la categoria 73 de kilograme. Alex Bologa s-a născut în localitatea sălăjeană Derșida, comuna Bobota, și este o persoană… Citeste mai mult […]

2. […] Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa, a câștigat miercuri, 23 august, locul I și medalia de aur la Campionatul Mondial de Judo pentru nevăzători, competiție aflată în desfășurare în Marea Britanie. Sportivul este antrenat de Gergely Tamas. Anul trecut, Alexandru a fost medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo și a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Alexandru Bologa s-a impus la categoria 73 de kilograme. Alex Bologa s-a născut în localitatea sălăjeană Derșida,  » Mai multe detalii […]