Campionatul Mondial de Fotbal Feminin 2023, Australia – Noua Zeelandă

SPANIA – SUEDIA 2-1 (0-0)

15 august, ora 11, (20 ora locală), AUCKLAND, stadion – Eden Park, au asistat 43.217 spectatori
Arbitrul de centru: Alves Batista, Brazilia
Antrenorul spaniol Jorge Vilda foloseşte sistemul 4-1-2-3, iar antrenorul suedez Peter Gerhardsson, sistemul 4-2-3-1
În primele 40 de minute Spania face diferenţa pe teren, având posesie superioară faţă de Suedia. În minutele 12 şi 14 ibericele au două faze periculoase la poarta scandinavelor, ratate de Carmona. În minutul 19, Musovic, portăriţa nordică cu origini sârbe, reţine cu dificultate o minge deviată de decarul iberic Hermoso. În minutul 34, lovitură liberă de la 30 m pentru Spania, Mariana şutează puternic şi Musovic reţine. În minutul 39, iberica Bonmati trimite puternic mingea pe lângă bara verticală stânga. Spania domină categoric, ameninţă poarta adversă fără efect pe tabela de marcaj, Suedia nu poate lega 2-3 pase. În minutul 42, Suedia trimite primul şut pe poarta Spaniei prin Rolfo, Cool portăriţa Barcelonei respinge, urmează lovitură de colţ pentru Suedia şi din nou portăriţa iberică îşi face datoria.
În repriza secundă, Suedia începe mai bine, pasele se leagă şi partida se echilibrează. În minutul 47 lovitură liberă de la 30 m pentru Suedia, execută Asllani foarte puternic şi intervine prompt Cool, la rândul ei, Spania în minutul 48 dă o ripostă riguroasă prin Redondo. În minutele 55 şi 56 prin Blackstenius şi Rolfo mai încearcă vigilenţa portăriţei iberice, pentru ca în minutele 58 şi 61 să rateze două bune ocazii prin Redondo. În minutul 66 nordicele resping cu mari emoţii o minge şutată de prospăt introdusa în teren Paraluello.
În minutul 70, ratare monumentală pentru Spania prin Redondo, căzută la pământ trimite cu stângul din 6 m puţin pe lângă poartă. Aceste atacuri furibunde anunţau golul care plutea în aer. În minutul 81, 1-0 pentru Spania care face diferenţa prin Paraluello din postura de rezervă, gol validat de VAR.
În minutul 88, Suedia reuşeşte să egaleze prin Blomqvist care şutează imparabil din careul mic. Bucuria suedeză n-a durat numai un minut pentru că în minutul 89 Spania face 2-1 prin Carmona care şutează năpraznic sub bara transversală de la 25 de m. În minutul 90+7 Gonzales ratează ultima ocazie pentru Spania, la rândul ei Suedia ratează în minutul 90+8.
Spania învinge pentru prima dată Suedia şi pătrunde tot pentru prima dată într-o finală mondială.
Una peste alta, fetele regelui Felipe al VI-lea al Spaniei sunt mai bune decât fetele reginei Silvia a Suediei. Cred că Spania a meritat să prindă finala.

profesor de istorie Dumitru Bârjac, Păuşa

3 Thoughts to “Campionatul Mondial de Fotbal Feminin 2023, Australia – Noua Zeelandă”

1. […] SEMIFINALA 1 SPANIA – SUEDIA 2-1 (0-0) 15 august, ora 11, (20 ora locală), AUCKLAND, stadion – Eden Park, au asistat 43.217 spectatori Arbitrul de centru: Alves Batista, Brazilia Antrenorul spaniol Jorge Vilda foloseşte sistemul 4-1-2-3, iar antrenorul suedez Peter Gerhardsson, sistemul 4-2-3-1 În primele 40 de minute Spania face diferenţa pe teren, având posesie superioară faţă de Suedia. În minutele 12 şi 14 ibericele au două faze periculoase la poarta scandinavelor, ratate de Carmona. În minutul 19, Musovic, portăriţa nordică cu origini sârbe, reţine cu dificultate o minge deviată… Citeste mai mult […]

2. […] SEMIFINALA 1 SPANIA – SUEDIA 2-1 (0-0) 15 august, ora 11, (20 ora locală), AUCKLAND, stadion – Eden Park, au asistat 43.217 spectatori Arbitrul de centru: Alves Batista, Brazilia Antrenorul spaniol Jorge Vilda foloseşte sistemul 4-1-2-3, iar antrenorul suedez Peter Gerhardsson, sistemul 4-2-3-1 În primele 40 de minute Spania face diferenţa pe teren, având posesie superioară faţă de Suedia. În minutele 12 şi 14 ibericele au două faze periculoase la poarta scandinavelor, ratate de Carmona. În minutul 19, Musovic, portăriţa nordică cu origini sârbe,  » Mai multe detalii […]