28 iulie, ora1130, (ora 2030 ora locală), Sydney, Australia (gazda Olimpiadei din 2000, la care România a cucerit 26 medalii, din care 11 de aur), stadion nou, Sydney Footbal Stadium, care a costat 200 milioane de dolari, 40.439 spectatori

Arbitrul de centru: TEES OLOFSON – Suedia

Anglia, campioana Europei, una din marile favorite la Cupa Mondială, Danemarca la a cincea participare, a 19-a partidă dintre cele două ţări.

Antrenorii celor două echipe: Wiegman S, Anglia şi Sondergaard L, Danemarca, aplică acelaşi  sistem de joc, 4-1-2-3.

Început foarte bun de meci pentru jucătoarele din arhipelagul britanic care sunt şi foarte tehnice, care se concretizează foarte repede şi pe tabela de marcaj. În minutul 6, şeptarul englez, James, deschide scorul printr-un şut extraordinar şi o execuţie splendidă, fără şansă pentru portăriţa daneză. În minutul 21, James, cea mai periculoasă jucătoare insulară, ratează din faţa porţii, după care vin minute bune pentru daneze.

În minutele 24 şi 26, danezele prin Madsen şi Thomsen irosesc două ocazii, pentru ca în minutul 27, decarul Harder să şuteze la colţul scurt.

În replică, în minutul 30, la un corner de pe partea dreaptă, englezoaicele să trimită mingea peste poartă.

Repriza secundă începe ca şi prima în aceeaşi notă de dominare engleză. În minutul 48, contraatac englez, 3 contra 2, fără efect pe tabela de marcaj, după care vin trei cornere consecutive. În minutul 71, la o greşeală daneză, Russo, iar în minutul 82, Anglia ratează prin England, care trimite peste poartă. În minutul 85, asistăm la prima ocazie de gol pentru daneze din repriza secundă, care puteau egala un minut mai târziu printr-o ocazie uriaşă.

Victorie la limită dar meritată pentru Anglia care se califică mai departe. Superioritatea engleză este confirmată de statistica meciului.

Meciul s-a transmis de TVR 1 şi a fost comentat de Cristi Mândru.

Denumirea oficială: Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord

Capitala: LONDRA (10 milioane de locuitori)

Forma de guvernare: monarhie constituţională

Ziua naţională: 23 aprilie (ziua regelui)

DANEMARCA

Denumirea oficială: Regatul DANEMARCEI

Capitala: COPENHAGA ( 1,4 milioane de locuitori)

profesor de istorie Dumitru Bârjac, Păuşa

One Thought to “Campionatul Mondial de Fotbal Feminin 2023, Australia – Noua Zeelandă. ANGLIA – DANEMARCA 1:0 (1:0)”

1. […] 28 iulie, ora1130, (ora 2030 ora locală), Sydney, Australia (gazda Olimpiadei din 2000, la care România a cucerit 26 medalii, din care 11 de aur), stadion nou, Sydney Footbal Stadium, care a costat 200 milioane de dolari, 40.439 spectatori Arbitrul de centru: TEES OLOFSON – Suedia Anglia, campioana Europei, una din marile favorite la Cupa Mondială, Danemarca la a cincea participare, a 19-a partidă dintre cele două ţări. Antrenorii celor două echipe: Wiegman S, Anglia şi Sondergaard L, Danemarca, aplică acelaşi  sistem de joc, 4-1-2-3. Început foarte bun de meci… Citeste mai mult […]