Schimbare de lider în Liga a IV-a de fotbal

Etapa a patra a Ligii a IV-a de fotbal a pus faţă-n faţă ocupantele primelor două locuri. CS Barcău Nuşfalău a primit vizita liderului Silvania Cehu Silvaniei, cele două echipe având maximum de puncte înaintea duelului direct. Silvania Cehu Silvaniei avea un golaveraj mai bun, însă a cedat duminică pe terenul celor de la CS Barcău Nuşfalău, care au urcat în fotoliul de lider în urma succesului obţinut. Scorul final a fost 2 – 1, după ce la pauză, Nuşfalăul avea avantaj de două goluri, prin „dubla” lui Vasile Ciorba. Oaspeţii au redus din handicap după cinci minute de la reluare, dar nu au reuşit să restabilească egalitatea până la final.
O singură remiză s-a înregistrat în cadrul etapei a IV-a, partida dintre CS Hida şi Gloria Bobota încheindu-se cu scorul de 1 – 1. Andrei Chiş a marcat pentru gazde în minutul 45, iar oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 89, dintr-o lovitură de pedeapsă.
Unirea Mirşid şi Gloria Ban au înregistrat scorul etapei. Mirşidul a obţinut a doua victorie în patru etape, câştigând cu scorul de 5 – 1 duelul cu Flacăra Halmăşd. Gazdele au condus cu scorul de 3 – 0 la pauză, iar în minutul 51, Ionuţ Mureşan a marcat pentru 4 – 0. Două minute mai târziu, Cosmin Savu a redus din handicap, dar Mureşan a reuşit hattrick-ul în minutul 55, stabilind scorul final.
Tot 5 – 1 a fost rezultat final şi al partidei dintre Gloria Ban şi Benfica Ileanda, după ce la pauză, tabela arăta 4 – 0 pentru gazde.
Rapid Jibou a suferit prima înfrângere a sezonului, pierzând cu scorul de 1 – 2 jocul susţinut în deplasare, pe terenul echipei AS Chieşd. Scorul era 2 – 0 în minutul 54, iar pentru oaspeţi a marcat prin Mihai Brânduşe, în minutul 68.
Lider după patru etape a devenit CS Barcău Nuşfalău, urmată de Dumbrava Gîlgău şi Silvania Cehu Silvaniei.
Ultimele trei poziţii sunt ocupate, în ordine, de Benfica Ileanda, Olimpic Bocşa şi Sportul Şimleu, fiecare cu zero puncte.
Rezultatele şi marcatorii:
CS Barcău Nuşfalău – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 1, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Vasile Ciorba (min. 19, 45), respectiv Marcel Mureşan (min. 50)
Gloria Ban – Benfica Ileanda 5 – 1, 2 – 3 la juniori
Au marcat: Adrian Pop (min. 7-autogol), Adrian Patronea (min. 10), Sergiu Sacotă (min. 28), Rareş Groze (min. 30, 90), respectiv Cosmin Bene (min. 69)
Unirea Mirşid – Flacăra Halmăşd 5 – 1, 1 – 5 la juniori
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 51, 37, 55), Sergiu Bereschi (min. 32), Toth Karoly (min. 43), respectiv Cosmin Savu (min. 53)
Dumbrava Gîlgău – Sportul Şimleu 3 – 0, 1 – 3 la juniori
Au marcat: Răzvan Sabău (min. 24), Samuel Lingurar (min. 50) şi Adrian Călăcean (min. 54)
CS Hida – Gloria Bobota 1 – 1, 0 – 4 la juniori
Au marcat: Andrei Chiş (min. 45), respectiv Cosmin Tămăşan (min. 89-penalty)
AS Chieşd – Rapid Jibou 2 – 1, 2 – 6 la juniori
Au marcat: Ionuţ Moşincat (min. 38), Ovidiu Cătană (min. 54), Mihai Brânduşe (min. 68)
Partida dintre Olimpic Bocşa şi CS Crasna a fost amânată.

1. CS Barcău Nuşfalău 4 4 0 0 13 – 4 12p
2. Dumbrava Gîlgău 4 3 0 1 16 – 4 9p
3. Silvania Cehu Silvaniei 4 3 0 1 14 – 5 9p
4. AS Chieşd 4 3 0 1 11 – 5 9p
5. Rapid Jibou 4 3 0 1 11 – 5 9p
6. Gloria Ban 4 2 1 1 10 – 5 7p
7. Unirea Mirşid 4 2 1 1 11 – 9 7p
8. CS Crasna 3 2 0 1 4 – 4 6p