Naţionala lui Tadici, cu un picior la Mondialele din Serbia

Echipa naţională de handbal feminin a României a câştigat manşa tur din cadrul barajului de calificare la Campionatul Mondial din Serbia, de la finalul acestui an.

„Tricolorele” lui Tadici au susţinut primul meci sâmbătă după-amiaza, în Slovacia, în faţa reprezentativei ţării gazdă, scorul final fiind 23 – 21 pentru România.
Naţionala ţării noastre a condus şi la pauză cu 12 – 11, iar cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 46, când România avea avans de cinci goluri.
Partida retur dintre România şi Slovacia este programată sâmbătă, 8 iunie, în Sala Sporturilor „Antonio Alexe” din Oradea, însă în urma rezultatului din partida tur, selecţionata lui Tadici mai poate pierde calificarea doar printr-o minune.
Pentru Slovacia au marcat: Tothova (9), Michnova (4), Jakubisova (3), Szollosiova (2), Hornakova (1), Rajnohova (1), Dubajova (1). Antrenor: Peter Sabadka
Pentru România au înscris: Ţăcălie (7), Curea (4), Brădeanu (4), Pintea (3), Dincă (2), Nechita (1), Marin (1), Buceschi (1). Antrenor: Gheorghe Tadici